Αρχαίο θέατρο Δίου-«Όρνιθες» Αριστοφάνη για μαθητές – 12 Μάιου 2017

Διδακτική επίσκεψη  & Θεατρική παράσταση

αρχαίο Θέατρο ΔΙΟΥ

Κωμωδία  «ΟΡΝΙΘΕΣ» Αριστοφάνη

προσαρμοσμένη για τους μαθητές των Σχολείων

12  Μαΐου 2017  Ώρα: 10 π.μ.(πρωί)

Η κωμωδία «Όρνιθες» είναι ένα από τα πιο ωραία και εντυπωσιακά έργα του  Αριστοφάνη.  Γράφτηκε  και παρουσιάστηκε το 414 π.X., σε μια  εποχή που η Αθήνα ευρίσκεται σε αναστάτωση ,λόγω της Σικελικής εκστρατείας (415-413).Ο κόσμος έχει κουραστεί από τις πολεμικές επιχειρήσεις ,τις δολοπλοκίες ,τους ασταμάτητους φόρους και τη δημαγωγία των πολιτικών.Αναζητά έναν άλλο τρόπο ζωής μακριά από τα προβλήματα της πόλης.Το έργο αρχίζει με δύο αθηναίους πολίτες που έχουν φύγει από  την Αθήνα και αναζητούν πάνω στα βουνά ένα ήσυχο μέρος για να ζήσουν.Συναντάνε τα πουλιά και προσπαθούν να τα πείσουν να τους δεχτούν κοντά τους και να χτίσουν μία νέα πόλη μεταξύ ουρανού και γης . Τα πουλιά στην αρχή είναι επιφυλακτικά αλλά τελικά δέχονται. Έτσι αρχίζει το κτίσιμο της πόλης των πουλιών, της Νεφελοκοκκυγίας. Πολύ γρήγορα όμως καταφθάνουν εκεί, διάφοροι επιτήδειοι και απατεώνες ,ζητώντας και αυτοί μερίδιο από την καινούργια πόλη των πουλιών. Τα πουλιά και ο Πισθέταιρος  όμως τους διώχνουν σαν ανεπιθύμητους. Όμως και οι θεοί του Ολύμπου είναι οργισμένοι με  την καινούργια πολιτεία που τους έχει στερήσει την δόξα και τις τιμές που είχανε από τους ανθρώπους. Έτσι στέλνουν εκπροσώπους του Δία και ζητούν να βρεθεί λύση για το θέμα αυτό. Τελικά γίνεται συμφωνία και το έργο τελειώνει με το γάμο του Πισθέταιρου με την Βασιλεία,την ωραία κοπέλα που φυλάει το αστροπελέκι του Δία. Ο σκηνοθέτης και διδάκτωρ του Πανεπιστημίου Αθηνών Ν.Παροίκος με την ευκαιρία του ανεβάσματος τονίζει: «Το έργο πέρα από την έντονη κωμικότητά του  εκφράζει  τον διαχρονικό πόθο των ανθρώπων στην  αναζήτηση  ενός ουτοπικού κόσμου σε εποχές σκληρής δοκιμασίας της  κοινωνίας».Διάρκεια παράστασης : 1 ώρα & 15΄ λεπτά .

Κόστος συμμετοχής για κάθε παιδί   : 5 Ευρώ

Πληροφορίες-κρατήσεις : 210/9235453 (πρωί 9.30 -12.30 )

τηλ. ανάγκης : 6944761133.

Κρατήσεις θέσεων και στο emailexodos5@otenet.gr           Μετά το τέλος της παράστασης  τα παιδιά μπορούν να επισκεφθούν τον αρχαιολογικό χώρο με ευθύνη των  καθηγητών  τους.

www.theatrikiexodos