1η ΑΣΚΗΣΗ ΣΕΙΣΜΟΥ ΣΤΟ ΓΕΛ ΛΙΤΟΧΩΡΟΥ

sismos

Με επιτυχία πραγματοποιήθηκε και φέτος στις 04-10-2022 και ώρα 11:10 π.μ.  η 1η άσκηση σεισμού για το σχολικό έτος 2022-2023 με στόχο την εξασφάλιση ετοιμότητας του σχολείου σε περίπτωση σεισμού. Μετά από σχετική προετοιμασία, μαθητές-μαθήτριες,  καθηγητές- καθηγήτριες  και το υπόλοιπο προσωπικό αντιμετώπισαν με την ενδεικνυόμενη ψυχραιμία το σενάριο εκδήλωσης σεισμικής δόνησης, και συμφώνως προς το σχέδιο εξήλθαν του σχολικού κτηρίου, μετέβησαν στον  χώρο συγκέντρωσης, λήφθηκαν παρουσίες, τονίστηκαν εκ νέου οι οδηγίες για την ενδεικνυόμενες αντίδραση σε σεισμική δόνηση  εν ώρα μαθήματος αλλά και κατά τη διάρκεια διαλείμματος. Ενεργοποιήθηκαν αποτελεσματικά όλες οι προβλεπόμενες ομάδες των εκπαιδευτικών για την αντιμετώπιση όλων των ενδεχομένων, ενώ και οι μαθητές -μαθήτριες με σοβαρότητα ανταποκρίθηκαν στις ανάγκες της άσκησης.

Poster-EARTHQUAKE-SCHOOL-UNITS-33X48-2