Διδακτική Επίσκεψη στο Κ.Ε.ΠΕ.Α. Ανατολικού Ολύμπου

Την Τετάρτη 29 Μαρτίου 2023 μαθητές και μαθήτριες της Β΄ τάξης του ΓΕ.Λ. Λιτοχώρου στο πλαίσιο του Δικτύου «Φυτεύω και Υιοθετώ ένα δέντρο, δίνω ανάσα στη γη» και Προγράμματος Σχολικών Δραστηριοτήτων επισκέφθηκαν το Κέντρο Εκπαίδευσης για το Περιβάλλον και την Αειφορία Ανατολικού Ολύμπου στον Π. Παντελεήμονα. Οι μαθητές-μαθήτριες με τους συνοδούς τους εκπαιδευτικούς, υπευθύνους του Προγράμματος, ξεναγήθηκαν στις εγκαταστάσεις του Κ.Ε.ΠΕ.Α. και στη συνέχεια γνώρισαν την άλλη πλευρά του μυθικού Ολύμπου, σε ένα μονοπάτι στο οποίο με βιωματικές δραστηριότητες ήρθαν σε επαφή με τη χλωρίδα (έλατα, κέδρα, καστανιές, σπαθόχορτα κλπ) και την πανίδα του (κίσσες, παπαδίτσες κλπ), στο μαγευτικό τοπίο που προσφέρει ο Όλυμπος. Η Διεύθυνση και οι υπεύθυνοι του Προγράμματος ευχαριστούμε θερμά την Παιδαγωγική Ομάδα του Κέντρου, κ.κ. Βικτωρία Μπεκιροπούλου, Υπεύθυνη Λειτουργίας, Μαρία Στάθη και Πράπα Ιωάννη, μέλη, για την φιλόξενη υποδοχή και την ξενάγηση.