Υποδοχή σχολείων από την Πολωνία στο ΓΕΛ Λιτοχώρου στο πλαίσιο προγραμμάτων Erasmus+

Το ΓΕΛ Λιτοχώρου, επιβεβαιώνοντας τον ευρωπαϊκό προσανατολισμό του, υποδέχθηκε στον χώρο του το διάστημα από τις 16-04-2023 έως 29-04-2023

Α. είκοσι μαθητές και δύο συνοδούς καθηγητές του σχολείου Zespot Szkot Ksztaltowania Srodowiska I Agrobiznesu w Gizycku στο πλαίσιο του Προγράμματος Εrasmus+ “Transnational pupils’ mobility” με τίτλο “Faces of the forest – raising learners’ keycompetence based on the natural heritage of Poland and Greece” και

Β. είκοσι μαθητές και δύο συνοδούς καθηγητές του σχολείου Zespot Szkot nr 3im. Marszalka Jozefa Pitsudskiego w Mlawie στο πλαίσιο του Προγράμματος Εrasmus “Transnational pupils’ mobility” με τίτλο “Small Homelands – let’s plan together promotions of regions as part of foreign mobility” το διάστημα από τις 16-04-2023 έως 29-04-2023. Οι Πολωνοί μαθητές ξεναγήθηκαν στο σχολείο, ήρθαν σε αλληλεπίδραση με μαθητές και καθηγητές του σχολείου, ενημερώθηκαν για το εκπαιδευτικό σύστημα στην Ελλάδα και ενημέρωσαν για το δικό τους, ενώ έλαβαν μέρος και σε στοχευμένες δραστηριότητες από κοινού με τους μαθητές του σχολείου μας, με τους οποίους συνεργάστηκαν στο πλαίσιο των επιμέρους θεματικών, τόσο εντός του σχολικού χώρου όσο και εκτός (κατά τη διάρκεια απόδρασης στο βουνό του Ολύμπου, στο μονοπάτι Ε4, στο εξωκλήσι των Αγίων Αποστόλων, στην Αγία Παρασκευή κ.λ.π.). Επιπλέον, πραγματοποιήθηκε παρουσίαση των σχολείων, των εθίμων και της κουλτούρας των δύο χωρών, καθώς και επίδειξη παραδοσιακών χορών της κάθε μιας.

Η πολυήμερη επαφή μαθητών διαφορετικών χωρών και νοοτροπιών κρίθηκε από όλους τους συμμετέχοντες ως μια πολύ ενδιαφέρουσα εμπειρία για τη διεύρυνση των κοινωνικών οριζόντων και ειδικότερα για την ενίσχυση της αποδοχής, της ανεκτικότητας και της κουλτούρας συνεργασίας, ενώ οι Πολωνοί επισκέπτες δήλωσαν ενθουσιασμένοι από την περιοχή μας.