ΤΟΥΡΝΟΥΑ ΣΚΑΚΙ ΣΤΟ ΓΕΛ ΛΙΤΟΧΩΡΟΥ

Με τη λήξη της λειτουργίας των εκπαιδευτικών ομίλων- και στο πλαίσιο της παρουσίασης εκπαιδευτικών προγραμμάτων και ομίλων του σχολείου- πραγματοποιήθηκε στο ΓΕ.Λ. Λιτοχώρου την Δευτέρα 15-5-2023 τουρνουά σκάκι με τίτλο «Ματ στην (ενδοσχολική) βία». Το τουρνουά διοργανώθηκε από τον Εκπαιδευτικό Όμιλο σκακιού του ΓΕ.Λ. Λιτοχώρου και την υπεύθυνη καθηγήτρια, Διευθύντρια Δρ Ξανθίππη Καραβίδα, σε συνεργασία με τον Σκακιστικό Όμιλο Κατερίνης και τον Πρόεδρό του κ. Στέφανο Βαρδάκα. Στο τουρνουά έλαβαν μέρος 16 μαθητές-μαθήτριες του σχολείου, ερασιτέχνες σκακιστές που παρακολούθησαν τα μαθήματα του ομίλου και έδωσαν αυτή την πανηγυρική λήξη στις εργασίες του, δίνοντας το δικό τους μήνυμα κατά της βίας και υπέρ της ευγενούς άμιλλας. Όλοι οι μαθητές ήταν άξιοι αντίπαλοι και σε όλους δόθηκαν έπαινοι συμμετοχής, τα δε έπαθλα στους νικητές απένειμαν η Αντιδήμαρχος και Πρόεδρος της Σχολικής Επιτροπής του Δήμου Δίου Ολύμπου κ. Σ. Ζουρζούρα, ο νομικός και Πρόεδρος του Σ.Ο.Κατερίνης κ. Σ. Βαρδάκας, η Πρόεδρος του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων του σχολείου κ. Τζωρτζίνα Γαβριηλίδου και η Διευθύντρια του σχολείου και υπεύθυνη του Ομίλου κ. Ξ. Καραβίδα. Τους ευχαριστούμε θερμά για την παρουσία και τη συμμετοχή τους, και εξεχόντως τον κ. Βαρδάκα για την ανιδιοτελή και αμέριστη στήριξή του στον όμιλό μας. Πρώτος αναδείχθηκε ο μαθητής της Β΄ τάξης Χούτας Νικόλαος, στον οποίο απονεμήθηκε το κύπελλο, δεύτερος, λαμβάνοντας το ασημένιο μετάλλιο ο μαθητής της Α΄ τάξης Χασιώτης Σωτήριος και τρίτος, μετά από άρση της ισοβαθμίας μέσω κριτηρίων, ο μαθητής της Β΄ τάξης Πουρσανίδης Θεοχάρης. Χρυσό μετάλλιο απονεμήθηκε και στο πρώτο κορίτσι- που ισοβάθμισε και στην 3η θέση με άλλους συμμαθητές της- τη μαθήτρια της Α΄ τάξης Κατσαμάκα Αλεξάνδρα.

Θερμά συγχαρητήρια σε όλους!