ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΩΝ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΩΝ ΚΑΙ ΟΜΙΛΩΝ ΤΟΥ ΓΕ.Λ. ΛΙΤΟΧΩΡΟΥ

Καθ’ οδόν προς τη λήξη των μαθημάτων, πραγματοποιήθηκε στην αίθουσα πολλαπλών χρήσεων του ΓΕ.Λ. Λιτοχώρου την Δευτέρα 15-5-2023 και την Τετάρτη 17-5-2023 παρουσίαση των εκπαιδευτικών προγραμμάτων και ομίλων του σχολείου, από εκπροσώπους των συμμετεχόντων μαθητών και των υπεύθυνων καθηγητών. Παρουσιάστηκαν:

τα Προγράμματα σχολικών Δραστηριοτήτων «Εγώ κι εσύ μαζί- Ανθρώπινα Δικαιώματα- Διεθνής Αμνηστία» και «Girls Go Circular-Κυκλική Οικονομία» από την εκπαιδευτικό κ. Καλιακούδα και μαθητές που έλαβαν μέρος,

ο Εκπαιδευτικός Όμιλος σκακιού από τη Διευθύντρια του σχολείου κ. Καραβίδα, το Πρόγραμμα Σχολικών Δραστηριοτήτων «Μαθηματικά και Αρχαιοελληνική Τεχνολογία» από την εκπαιδευτικό κ. Σαμπάνη, ο όμιλος Φιλαναγνωσίας στην Αγγλική Γλώσσα “The mind readers” από την εκπαιδευτικό κ. Τζελίνη, ο Όμιλος Πειραμάτων Φυσικών Επιστημών από τον εκπαιδευτικό κ. Καμβίσιο, το Πρόγραμμα Σχολικών Δραστηριοτήτων «Μίκης Θεοδωράκης», από τον εκπαιδευτικό κ. Κουκιώτη, το Ευρωπαϊκό Πρόγραμμα Erasmus+ ΚΑ122 στην Τσεχία από τους εκπαιδευτικούς κ. κ. Ντινάκη και Γραμματόση, το Ευρωπαϊκό Πρόγραμμα Erasmus+ ΚΑ122 στην Φινλανδία-Εσθονία από τις εκπαιδευτικούς κ. κ. Καρτσιούκα, Καρατζίδου, Μητρούλα και Χασιρτζόγλου ο Όμιλος Φιλαναγνωσίας «Σχολική βιβλιοθήκη και

βιωματική ανάγνωση στο σχολείο» και τα Προγράμματα Σχολικών δραστηριοτήτων «Πόλεις και Λογοτεχνία»- «Στα χνάρια του Παπαδιαμάντη», από την εκπαιδευτικό κ. Καρατζίδου. Τέλος, έγινε λόγος και για την πρωτοβουλία της Διεύθυνσης και του Συλλόγου Διδασκόντων για τη Δημιουργία Αποφοίτων (και Φοιτησάντων) του σχολείου και την πορεία υλοποίησής της. Το σχολείο μας τίμησαν με την παρουσία τους κατά την παρουσίαση- και τις ευχαριστούμε θερμά γι’ αυτήν- η Αντιδήμαρχος και Πρόεδρος της Σχολικής Επιτροπής του Δήμου Δίου Ολύμπου, κ. Σ. Ζουρζούρα, και η Πρόεδρος του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων του σχολείου, κ. Τζωρτζίνα Γαβριηλίδου, οι οποίες και απένειμαν τα έπαθλα στους νικητές του τουρνουά σκακιού που πραγματοποιήθηκε με τη σύμπραξη του Σ.Ο. Κατερίνης στο πλαίσιο της παρουσίασης των ομίλων. Η Διεύθυνση του σχολείου συγχαίρει τους καθηγητές για την ακάματη δραστηριότητά τους και τις ευκαιρίες που προσφέρουν για συνεργασία, διεύρυνση του πεδίου ενδιαφερόντων και ανάπτυξη δεξιοτήτων πέραν του αναλυτικού προγράμματος στους μαθητές και τους τελευταίους για την ουσιαστική ανταπόκρισή τους.