ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ ΣΤΟ ΠΛΑΙΣΙΟ ERASMUS+

• Post category:Erasmus+

Με χαρά ανταποκρίθηκε το σχολείο μας στην πρόσκληση συνεργασίας με το σχολείο Zespół Szkół im Marii Curie Skłodowskiej      της πόλης     Kętrzyn στν Πολωνία   στο πλαίσιο προγράμματος Erasmus+με τίτλο “Diversity is the strength of a united Europe” number: 2021-2-PL01-KA122-SCH-000042061, School Education, Action 1.

Κύριος στόχος ήταν η δημιουργία ενός ταξιδιωτικού ιστολογίου σχετικά με τα τουριστικά αξιοθέατα των περιοχών από τις οποίες προέρχονται οι συμμετέχοντες. Οι ομάδες συνεργάστηκαν για τη συλλογή πληροφοριών και υλικού για την περιοχή (1. Οι πόλεις μας – ιστορία και παρόν 2. Πολιτισμός των περιοχών μας (παραδόσεις, λαογραφία κ.λπ.) 3. Κουζίνα των περιοχών μας 4. Μέρη που αξίζει να επισκεφτεί κανείς. Οι μαθητές μας παρουσίασαν την περιοχή της Πιερίας και το  σχολείο  μας και εργάστηκαν σε 5 μικτές ομάδες έργου -από την Πολωνία και από την Ελλάδα- δημιουργώντας  αναρτήσεις ιστολογίου σε 3 γλώσσες (Πολωνικά, Αγγλικά, Ελληνικά), ενώ συζήτησαν για το ιστολόγιο ως αποτελεσματικό εργαλείο για την επικοινωνία περιεχομένου μάρκετινγκ στον τομέα του τουρισμού και την προώθηση των οικονομικών αξιών της περιοχής. Στο πλαίσιο της συνεργασίας πραγματοποίησαν από κοινού και συνοδές δραστηριότητες.

Ευχαριστούμε θερμά τους μαθητές και εκπαιδευτικούς που συνεργάστηκαν με τους Πολωνούς φίλους μας!

20220921 131340 1