Ενθυμήσεις Λιτοχωριτών από τον πόλεμο του 40’

εικόνα Viber 2023 11 02 15 42 52 091

Την Παρασκευή 27 Οκτωβρίου η επετειακή γιορτή της 28 ης Οκτωβρίου ξαναζωντάνεψε στο σχολείο μας τις μικρές και μεγάλες ιστορίες που έζησε  το  Λιτόχωρο το 1940-1945 , την γενιά του αλβανικού έπους, της κατοχής και της εθνικής αντίστασης. Οι μαθητές και οι μαθήτριες της Γ’ τάξης παρουσίασαν προφορικές και γραπτές μαρτυρίες των ανθρώπων του τόπου μας  που βίωσαν τα γεγονότα προβάλλοντας στους συμμαθητές τους ένα ηρωικό Πάνθεον που αγγίζει κάθε σπίτι, καθώς πρωταγωνιστές ήταν οι παππούδες τους και οι άνθρωποι της διπλανής πόρτας που με τις ιστορίες τους φωτίζουν τη συλλογική μνήμη του ελληνικού λαού, την επιβίωση και την συνέχειά του. Στην  ιδιαίτερα συγκινητική αυτή εκδήλωση ακούστηκε και η φωνή όσων από αυτούς απόμειναν, που αποτελούν τις τελευταίες ζωντανές μαρτυρίες που κουβαλούν  την ηθική κληρονομιά του 1940. Η σχολική γιορτή ήταν ένα μάθημα τοπικής ιστορίας με προεκτάσεις στο σύγχρονο παρόν. Στο πλαίσιο αυτό η απονομή βραβείων και επαίνων προόδου στους μαθητές και τις μαθήτριες που αρίστευσαν καθώς και η παράδοση της σημαίας στην σημαιοφόρο και τους παραστάτες του σχολείου μας απέκτησε πιο ουσιαστικό νόημα.

Στην εκδήλωση συμμετείχαν ως αφηγητές οι παρακάτω μαθητές και οι μαθήτριες της Γ΄ Λυκείου:

Γκουντάρας Θανάσης

Γκούμα Ζωή

Γκούμα Κατερίνα

Γκρίνιας Κωνσταντίνος

Ζαχουδάνη Αθηνά

Καλαϊτζή Φανή

Καλαϊτζίδη Μαρίνα

Κλιτσινίκος Χρήστος

Παπαθανασίου Λύσανδρος

Σβάρνα Ελένη

Σβάρνα Κατερίνα

Τεχνική υποστήριξη: Βλάχος Τίμος

Το επετειακό αφιέρωμα στην τοπική ιστορία  επιμελήθηκαν η  φιλόλογος κ. Καρατζίδου Γιώτα και ο κοινωνιολόγος κ. Παπαϊωάννου Γιώργος.