Συμμετοχή μαθητών και εκπαιδευτικών του ΓΕΛ Λιτοχώρου στο LitochoroSecondHandStreetBazaar

Στις 5 Νοεμβρίου 2023 μαθητές και οι εκπαιδευτικοί (Καλιακούδα Κατερίνα, Καρατζίδου Γιώτα) του ΓΕΛ Λιτοχώρου συμμετείχαν στο διήμερο αλληλεγγύης ,προσφοράς και εθελοντισμού LitochoroSecondHandStreetBazaar που έγινε στο ανοιχτό αμφιθέατρο στο Πάρκο Λιτοχώρου και διοργανώθηκε με πρωτοβουλία του Θοδωρή Χάνδρου του Αθλητικού, Μορφωτικού και Πολιτιστικού Σωματείου Παγκράτιου, Άλκη Δίου σε συνεργασία με τον Όμιλο Επιχειρηματικότητας και Κοινωνικής Οικονομίας EKOGREECE και το Ευρωπαϊκό σώμα αλληλεγγύης. Πρωταρχικός σκοπός του διήμερου ήταν η ενημέρωση και προτροπή του κόσμου, ιδιαίτερα των νέων να ξεκινήσουν να χρησιμοποιούν τεχνικές εξοικονόμησης πόρων χρημάτων και υπηρεσιών με την απλή μέθοδο της ανακύκλωσης και επαναχρησιμοποίησης προϊόντων αποβλέποντας στη μείωση της σπατάλης πρώτων υλών και τον περιορισμό του αποτυπώματος άνθρακα προς το περιβάλλον. Τα έσοδα από την πώληση των αντικειμένων που συλλέχθηκαν διατέθηκαν σε οικογένειες πλημμυροπαθών της Θεσσαλίας που τα έχουν ανάγκη. Στο πλαίσιο της διοργάνωσης οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να πάρουν μέρος σε ποικίλες βιωματικές δράσεις, ασκήσεις αποφόρτισης και διαχείρισης άγχους, εργαστήρια ενσυναίσθησης για νέους και εφήβους με θεματικές όπως: «Μπαίνοντας στην θέση του άλλου», «Συναισθηματικές αποσκευές» και « Μοιράζομαι, ενσυναίσθηση». Με τη συμμετοχή τους πέρα από την προσωπική τους ευχαρίστηση, έβαλαν το λιθαράκι τους για να δημιουργηθεί κάτι πολύ όμορφο με απώτερο σκοπό την αλληλεγγύη και την βιωσιμότητα. Όλες οι δραστηριότητες είχαν ως στόχο την ενίσχυση των νέων, την προστασία του περιβάλλοντος μέσω της ανακύκλωσης αντικειμένων και τη δημιουργία ενεργών πολιτών.