Επίσκεψη μαθητών του ΓΕΛ Λιτοχώρου στην Έκθεση φωτογραφίας “Πρόσφυγες στην Πιερία” στο Κέντρο Τεχνών “Εννέα Μούσες” και στην Έκθεση φωτογραφίας του Θάνου Κόσυβα: “Προσφύγων Οικ(ε)ίες Μνήμες”. Παρουσίαση αρχειακού υλικού από το τμήμα Γ.Α.Κ. Πιερίας.

Την Τρίτη 5 Δεκεμβρίου 2023 οι μαθητές και οι μαθήτριες της Β΄τάξης του Γενικού Λυκείου Λιτοχώρου με τους συνοδούς καθηγητές τους Παπαϊωάννου Γιώργο , Καρατζίδου Γιώτα και Μπακαρού Σταυρούλα, στο πλαίσιο του μαθήματος της Γλώσσας-Λογοτεχνίας , επισκέφτηκαν την Έκθεση φωτογραφίας και τεκμηρίων “Πρόσφυγες στην Πιερία” στο Κέντρο Τεχνών “Εννέα Μούσες” (πρώην οικία Τσαλόπουλου) όπου μέσα από την παρατήρηση και τον σχολιασμό 48 ανατυπώσεων φωτογραφιών ζωντάνεψαν μνήμες από τη ζωή των προσφύγων της Μικρασίας, της Θράκης και του Πόντου που έφτασαν στην Πιερία μετά το 1923 ως φυγάδες ή υποχρεωτικά ανταλλάξιμοι κατ’ εφαρμογή της Συνθήκης της Λωζάνης. Η έκθεση ενταγμένη στον κύκλο εκδηλώσεων «Αικατερίνεια 2023» και στο πλαίσιο του συνεδρίου με θέμα «Πρόσφυγες στην Πιερία: Ένας αιώνας μνήμης» που διοργανώθηκε από τους «Φίλους Μουσείου Πόλης Κατερίνης», πρόσφερε στους μαθητές τη δυνατότητα αρχικά μέσα από τη διαδραστική ξενάγηση της Μαρίας Χρυσοχοίδου, υπεύθυνης των Γενικών Αρχείων του Κράτους στην Πιερία, να γνωρίσουν τα αρχεία και την χρησιμότητά τους στην έρευνα για την τοπική ιστορία και τον πολιτισμό. Παράλληλα οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να δουν πως οι παλιές φωτογραφίες μπορούν να εμπνεύσουν σύγχρονους καλλιτέχνες όπως ο Θάνος Κόσυβας που με εργαλείο τη φωτογραφική του μηχανή αποτυπώνει σε μία σειρά ασπρόμαυρων φωτογραφικών συνθέσεων διασωθέντων παλιών οικιών από τους προσφυγικούς Συνοικισμούς της Κατερίνης, στιγμές από τη ζωή των προσφύγων που αφηγούνται «Προσφύγων Οικ(ε)ίες Μνήμες» χτίζοντας γέφυρες κληρονομιάς και συνύπαρξης. Στη συνέχεια η ενδιαφέρουσα και ευρηματική παρουσίαση του φιλόλογου και συγγραφέα Αντώνη Κάλφα, έδωσε τις απαραίτητες πληροφορίες για να γνωρίσουν την ιστορία των προσφύγων της Κατερίνης, τις διαδρομές τους στην αναζήτηση ενός ασφαλούς τόπου, τις συνήθειες της καθημερινότητας τους, αλλά και τα προβλήματα που αντιμετώπισαν κατά την εγκατάστασή τους. Φεύγοντας από την Έκθεση οι μαθητές ,κάποιοι από τους οποίους ήταν απόγονοι προσφύγων, κατανόησαν με βιωματικό τρόπο τι σημαίνει να είσαι πρόσφυγας, συνειδητοποίησαν ότι μπορεί ο κάθε άνθρωπος να βρεθεί στη θέση αυτή και αναγνώρισαν πόσο σημαντικό είναι να κρατήσουμε ζωντανή την ιστορική μνήμη του τόπου.