Συμμετοχή του ΓΕΛ Λιτοχώρου στην 6η Πανελλήνια Μαθητική συνάντηση Εκπαίδευσης και Λαογραφίας στο Πνευματικό κέντρο Γιαννιτσών (video)

432965770 2090791034610270 3978582966072823622 n

Με εξαιρετική επιτυχία πήρε μέρος το σχολείο μας σε εκπαιδευτική δράση που οργανώθηκε από τη ΔΔΕ Πέλλας με θέμα «Εκπαίδευση και Λαογραφία» στις 29 Μαρτίου 2024, στο Πνευματικό Κέντρο Γιαννιτσών. Στην εκδήλωση πήραν μέρος σχήματα μαθητών από 43 σχολεία από όλη την Ελλάδα και σκοπό είχε να αποτελέσει ο λαϊκός πολιτισμός ένα πεδίο πρόσφορο για τη διαπολιτισμική εκπαίδευση, για την «πραγματοποίηση της πολιτισμικής συνάντησης» και την ανάδειξη των κοινών πολιτισμικών στοιχείων, χωρίς ταυτόχρονα να παραγνωρίζονται οι ιδιαιτερότητες που καθορίζονται από τη γενική και τοπική ιστορία.

Το σχολείο μας με μια ομάδα δεκαπέντε μαθητών/τριών με επικεφαλής τον κ.Γραμματόση, καθηγητή Φυσικής Αγωγής, την κ. Μητρούλα, Θεολόγο και την διευθύντρια παρουσίασε παραδοσιακούς χορούς και τραγούδια που είναι άμεσα συνδεδεμένα με τον τόπο μας και την ιστορία του καθώς επίσης στοιχεία και πληροφορίες για το καθένα από αυτά. Η δράση υλοποιήθηκε στο πλαίσιο πολιτιστικών προγραμμάτων και καινοτομιών που υλοποιεί το σχολείο αυτή τη σχολική χρονιά.