ΗΜΕΡΑ ΦΙΛΟΖΩΙΑΣ ΣΤΟ ΓΕΝΙΚΟ ΛΥΚΕΙΟ ΛΙΤΟΧΩΡΟΥ

Στο πλαίσιο της καθιέρωσης της 4ης Απριλίου κάθε έτους ως παγκόσμιας ημέρας φιλοζωίας και με σκοπό την ενημέρωση και ευαισθητοποίηση των μαθητών για τη βιοποικιλότητα και τις διάφορες μορφές ζωής, με έμφαση στην ευημερία και στην καλλιέργεια της ευαισθησίας και της ενσυναίσθησης για κάθε ζωντανό ον,το ΓΕΛ Λιτοχώρου οργάνωσε και πραγματοποίησε ομιλίες ενημέρωσης και πληροφόρησης της σχολικής κοινότητας, με πρόσκληση ειδικών ατόμων που ασχολούνται είτε επαγγελματικά είτε ως εθελοντές με τη φροντίδα και την προστασία των ζώων.

Για το σκοπό αυτό μίλησαν, η λογοθεραπεύτρια και υπεύθυνη της Θεραπευτικής Ιππασίας Πιερίας, κ. Στέλλα Παπαθανασίου,η οποία αναφέρθηκε εκτενώς στα οφέλη της Ιπποθεραπείας και της θεραπευτικής Ιππασίας με άλογα συνθεραπευτές μέσα από συγκεκριμένα πρωτόκολλα θεραπειών , ο κτηνίατρος κ. Κωσταντίνος Πουρλιώτης ο οποίος και οι κυρίες Αναστασία Τηλεγράφου και Μαρία Ζολώτα εκ μέρους της Φιλοζωικής και Περιβαλλοντικής Δράσης Εθελοντών Δίου –Ολύμπου « ο Περίτας» οι οποίες μίλησαν για την κακοποίηση των ζώων συντροφιάς, τη φροντίδα και την υιοθεσία των αδέσποτων. Τους ευχαριστούμε όλους για την πρόθυμη ανταπόκριση τους στο κάλεσμα του σχολείου.

Προβλήθηκε επίσης ταινία με σχετικό περιεχόμενο.

Ακολουθεί φωτογραφικό υλικό από την εκδήλωση.