ΤΟ ΓΕΛ ΛΙΤΟΧΩΡΟΥ ΣΤΟ ΠΑ.ΜΑΚ.

Την Τρίτη 15/11/2022 οι μαθητές της Γ’ ΛΥΚΕΙΟΥ του ΓΕΛ ΛΙΤΟΧΩΡΟΥ πραγματοποίησαν διδακτική επίσκεψη στο Πανεπιστήμιο Μακεδονίας στο πλαίσιο ενημέρωσης των τελειόφοιτων μαθητών για την τριτοβάθμια εκπαίδευση.

Εκεί οι μαθητές ξεναγήθηκαν στη βιβλιοθήκη του Πανεπιστημίου, στα εργαστήρια και στα αμφιθέατρα. Ακολούθησε ιδιαίτερη ενημέρωση για το εργαστήριο πληροφορικής και τους διαδραστική διδασκαλία. Στη συνέχεια ξεναγήθηκαν στην αίθουσα τελετών και εκδηλώσεων όπου και παρακολούθησαν τμήμα του μαθήματος του τμήματος Μουσικών Σπουδών.

Η επίσκεψη ολοκληρώθηκε με αναλυτική ενημέρωση από επίκουρο καθηγητή του Οικονομικού Τμήματος του Πανεπιστημίου για τα προγράμματα σπουδών του Πανεπιστημίου  και την διασύνδεσή του με την αγορά εργασίας καθώς και τη συνεργασία τους με Ευρωπαϊκά Πανεπιστήμια  σε προγράμματα Erasmus.